O blogu

Blog „Kolej na prawo” ma łączyć naszą pasję, jaką jest kolej, z wiedzą o prawie.

Prawnicy unikają tematów kolejowych – często są one uznawane za zbyt trudne i zbyt techniczne. Przepisy prawa kolejowego najeżone są technicznym żargonem zrozumiałym tylko dla kolejarzy, a każdy prawnik, mając wybór, wolałby nauczyć się na pamięć czterech kodeksów niż jednej instrukcji Ir-1 – która przecież też jest zbiorem przepisów. Obecnie bardzo niewielu prawników zajmuje się prawem kolejowym, zwłaszcza w zakresie przydatnym dla biur eksploatacji czy bezpieczeństwa przewoźników kolejowych czy zarządców.

Z kolei kolejarze często unikają zagłębiania się w tematy prawnicze albo starają się rozwiązywać tematy prawnicze bez pomocy prawników. W pracy jesteśmy zajęci i nie zawsze mamy cierpliwość, żeby tłumaczyć prawnikowi, jakie informacje są zapisywane na taśmie prędkościomierza, co to jest bocznikowanie, ile silników ma lokomotywa, do czego służy wał kułakowy, na czym polega korbowanie rozjazdu, co to jest odłącznik sieci trakcyjnej albo po co jest potrzebny zespół prostownikowy w podstacji trakcyjnej.

Blog „Kolej na prawo” ma łączyć te dwa światy.

Jako prawnicy od kilkunastu lat współpracujący ze spółkami kolejowymi i zajmujący się prawem kolejowym, chcemy informować o zmianach w prawie, które mogą być istotne dla pracowników kolei, w tym zwłaszcza kadry zarządzającej, wyjaśniać lub zwracać uwagę na zagadnienia istotne dla pracy na kolei. Chcemy także propagować zasady kultury bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. Czasem będziemy komentować pewne wydarzenia.

Jesteśmy otwarci na Państwa pytania. W razie potrzeby proszę do nas pisać (kolejnaprawo@dwlegal.pl) lub dzwonić (+48 22 612 76 24).

W imieniu Zespołu Kancelarii,

Adwokat Piotr Duda