Nowy podmiot na bocznicy – na co należy zwrócić uwagę.
Na bocznicach kolejowych niejednokrotnie dochodzi do zmian polegających na pojawieniu się nowych podmiotów wykorzystujących na swoje potrzeby infrastrukturę kolejową.
Podmioty te na różne sposoby korzystają z infrastruktury kolejowej. Przykładowo, czasem zajmują część bocznicy na swoją wyłączność, czasem odbierają jedynie towary, które dotarły na bocznicę kolejową (w tym niejednokrotnie same rozładowują zawartość przywiezioną wagonami i odbierają już rozładowane towary z placów).
W związku z aktualnie obowiązującą Ustawą o transporcie kolejowym, w przypadku pojawienia się nowego podmiotu na bocznicy, zarówno ten nowy podmiot, jak i podmiot, który udostępnił bocznicę kolejową, zobowiązane są dokonać analizy, czy zachodzi konieczność sporządzenia stosownej dokumentacji lub wystąpienia np. o świadectwo bezpieczeństwa dla bocznicy kolejowej.
Należy zwrócić uwagę, iż udostępnienie bocznicy kolejowej może skutkować zmianą jej charakteru z bocznicy prywatnej na bocznicą udostępnianą i automatycznym powstaniem tzw. obiektu infrastruktury usługowej, a co za tym idzie, koniecznością stworzenia dokumentacji i udostępniania jej innym przewoźnikom na równych i niedyskryminujących zasadach.
Brak wykonywania obowiązków w omawianym zakresie może skutkować zwłaszcza nałożeniem kar pieniężnych, o których mowa w art. 66 Ustawy o transporcie kolejowym, w wysokości do 2% rocznego przychodu przedsiębiorcy, osiągniętego w poprzednim roku obrotowym, stąd też każdorazowo należy dokonać stosownych analiz.