O blogu

Blog „Kolej na prawo” ma łączyć naszą pasję, jaką jest kolej, z wiedzą o prawie.

Obecnie niewielu prawników zajmuje się prawem kolejowym, zwłaszcza w zakresie przydatnym dla biur eksploatacji czy bezpieczeństwa przewoźników kolejowych, użytkowników bocznic czy zarządców linii kolejowych.

Przepisy prawa kolejowego najeżone są technicznym żargonem, często zrozumiałym tylko dla kolejarzy.

Z kolei kolejarze często unikają zagłębiania się w tematy prawnicze albo starają się rozwiązywać zagadnienia prawnicze bez pomocy prawników. W pracy jesteśmy zajęci i nie zawsze mamy cierpliwość, żeby tłumaczyć, że pojazd kolejowy i pociąg to nie to samo, w lokomotywie nie ma kierownicy, jakie informacje są zapisywane na taśmie prędkościomierza, co to jest bocznikowanie, ile silników ma lokomotywa, do czego służy wał kułakowy, na czym polega korbowanie rozjazdu, co to jest odłącznik sieci trakcyjnej albo po co jest potrzebny zespół prostownikowy w podstacji trakcyjnej.

Blog „Kolej na prawo” ma łączyć te dwa światy.

Jako prawnicy od kilkunastu lat stale współpracujący z największymi spółkami kolejowymi w kraju i zajmujący się prawem kolejowym informujemy o zmianach w prawie, które mogą być istotne dla pracowników kolei, w tym kadry zarządzającej, ale również osób pracujących „bliżej toru”, wyjaśniamy lub zwracamy uwagę na zagadnienia istotne dla pracy na kolei. Czasem komentujemy pewne wydarzenia. Propagujemy także zasady bezpieczeństwa w transporcie kolejowym.

Od 2018 r. jesteśmy Partnerem działu PRAWO I POLITYKA „Rynku Kolejowego”, najpopularniejszego i największego portalu branżowego w Polsce.

W grudniu 2017 r. Prezes UTK przyznał naszej kancelarii za blog „Kolej na prawo” wyróżnienie w Konkursie Kultura Bezpieczeństwa w transporcie kolejowym, z czego jesteśmy bardzo dumni. Jest to pierwsze takie wyróżnienie dla prawników w historii Konkursu.

Jesteśmy otwarci na Państwa pytania. W razie potrzeby proszę do nas pisać (kolejnaprawo@dwlegal.pl) lub dzwonić (+48 22 612 76 24).

W imieniu Zespołu Kancelarii,

Adwokat, doradca restrukturyzacyjny Piotr Duda